اورولوژی

اورولوژی

در بخش‌های اورولوژی گروه بهداشتی درمانی آجی‌بادم، معاینه اورولوژیک با کیفیت بالا، خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران بالغ و کودکان همراه با کادر درمانی پویا که از نزدیک پیشرفت‌ها را دنبال می‌کنند، ارائه می‌گردد. پزشکان بخش اورولوژی، متعهد هستند که با استفاده از تجربه و دانش بالینی خود، براساس مطالعات و تحقیقات علمی، خدمات اورولوژی را به نحو احسن ارائه دهند.

به‌جز عمل‌های جراحی معمول، مانند عمل‌های جراحی پروستات و مثانه TUR، عمل‌های تهاجمی و غیر تهاجمی سنگ‌ها ureteroscopy، نفرولیتوتومی از طریق پوست و لیتوتریپسی (ESWL)، این بخش اولین مرکز اورولوژی است که خدمات پزشکی فشرده در عمل‌های سرطان اورولوژیک، اعمال اورولوژی کودکان، اورودینامیک و اختلالات جنسی مردان را ارائه می‌دهد.

روش‌های درمانی مدرن دارویی و جراحی، در اختلالات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات (BPH)  و (TUR, Greenlight Laser PVP, Greenlight Laser HPS  Feedback Thermotherapy) بکار می‌رود. علاوه بر این، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های مربوط به سلامت پروستات، مانند اسکن سرطان پروستات و درمان عفونت پروستات انجام شده است. در بخش‌های اورولوژی گروه بهداشت و درمان آجی‌بادم، تمام روش‌های پزشکی و جراحی مدرن در درمان بیماری‌های سرطان اورولوژیک استفاده می‌شود. این دپارتمان، اغلب از پروستاتکتومی رادیکال محافظ عصبی (برای سرطان پروستات) و سیستکتومی رادیکال (برای سرطان مثانه) استفاده می‌کند. علاوه بر این، سایر عمل‌های انکولوژی اورولوژیک مانند سرطان کلیه و بیضه توسط یک تیم متخصص جراحی اورولوژی با حمایت از خدمات بیهوشی و مراقبت‌های ویژه انجام می‌شود. در برخی موارد از سرطان‌های اورولوژیک، گزینه‌های درمانی با هماهنگی واحدهای انکولوژی و رادیوتراپی به بیماران ارائه می‌شود.

عملیات آندوسکوپیک

در گروه بهداشت و درمان آجی‌بادم، عملیات آندوسکوپیک (سیستم بسته) که در آن از فناوری پیشرفته‌ای استفاده می‌شود، در درمان سنگ‌های مجاری ادراری به کار گرفته می‌شود. جدای از درمان با جراحی، درمان بدون بی‌حسی و سرپایی سنگ‌ها با لیتوتریپسی (ESWL) امکان‌پذیر است. بخش اورولوژی، از نظر تجربه در زمینه درمان اندورولوژیک بیماری‌های سنگ‌ساز (ureteroscopy ، نفرولیتوتومی از طریق پوست – PCNL) یکی از مراکز پیشرو است.

بخش Urodynamics معاینه تشخیصی دقیقی از مشکلات مرتبط با بی‌اختیاری و مشکلات ادراری را ارائه می‌دهد که ممکن است در هر سنی در زنان و مردان مشاهده شود. روش‌های urodynamic و uroradiologic مدرن، برای تشخیص و نظارت بر هر نوع مشکل بی‌اختیاری در بزرگسالان و کودکان استفاده می‌شود، از جمله ادرار شبانه در کودکان یا اختلالات بی‌اختیاری در زنان و همچنین بیماران میلودیسپلازی (spina bifida).

درمان مشکلات نعوظ و انزال در آقایان با نام اختلال نعوظ و همچنین ناباروری مردان، با همکاری سایر تخصصهای پزشکی با استفاده از معاینات، تشخیص و درمان می‌شود.

اورولوژی کودکان به تشخیص و درمان بیماری‌های مادرزادی یا اکتسابی ادراری و دستگاه تناسلی می‌پردازد که ممکن است در مراحل قبل از تولد، نوزادی و مراحل بعدی دیده شود. نمونه‌هایی از این بیماری‌ها عبارتند از: هیدروسل یا کیست بند ناف ، بیضه‌های کوچک، ختنه، شرایط اضطراری بیضه و مثانه (acute scrotum و distortion of the testicle). هیپوسپادیاس (یک وضعیت مادرزادی است که در آن باز شدن آلت تناسلی مرد به جای اینکه در نوک باشد در قسمت زیرین قرار دارد)، یکی از زمینه‌های مد نظر بخش اورولوژی است. این بخش، علاوه بر اصلاح اولیه هیپوسپادیاس ، معالجه به همراه جراحی در افرادی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، اما نتیجه موفقی نداشته‌اند نیز انجام می‌شود.