مرکز پیوند مو

پیوند مو چیست؟

پیوند مو یا کاشت مو، جراحی پیوند فولیکول‌های مو است که مو از ناحیه پشت سر که موها در آن متراکم است گرفته شده است، به قسمت‌هایی از سر که موها کم هستند انتقال داده می‌شود.

روش‌های کاشت مو

FUE روشی است که پس از این‌کهFUT اعتبار خود را از دست داد، توسعه داده شد. با استفاده از روش FUE فولیکول‌های مو از ناحیه دهنده واقع در پشت سر و بین گوش‌ها به کمک میکروموتور یا سوزن مخصوص با اندازه ۰.۵ الی ۰.۹ میلی متر استخراج می‌شود.

این روش با وجود اینکه جدیدتر از FUT است به سرعت توسعه یافته و در مدت زمان کوتاهی محبوب‌تر شد. مهمترین عامل اولویت برای روش استاندارد FUE این است که ابزارهای جراحی در این روش بسیار پیشرفته است و بصورت سریع و غیر تهاجمی استخراج فولیکولهای مو را امکان‌پذیر می‌سازد.

امروزه میکروموتورهایی که به‌صورت دستی یا الکترونیکی هدایت می شوند، جای سوزن‌های دست‌ی را گرفته‌اند. این دستگاه‌ها امکان استخراج غیر مشکل‌ساز فولیکول‌های مو را فراهم می‌کنند. زمان عمل از دو روز به ۳-۴ ساعت کاهش می‌یابد و راحتی را برای بیماران فراهم می‌کند. FUE (استخراج واحد فولیکولی) یک روش کاشت مو است که به دلیل مزایای آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه FUE (استخراج واحد فولیکولی) اولین روشی است که در زمینه کاشت مو به ذهن می‌رسد.

این اتفاق یک دلیل غیرقابل انکار دارد. کاشت مو FUE یک عمل بدون درد است که در آن بیمار می‌تواند در مدت کوتاهی به زندگی عادی خود برگردد و این روش شامل هیچ بریدگی یا بخیه‌ای نیست. هیچ زخم قابل مشاهده و دائمی در ناحیه اهداکننده که استخراج فولیکول‌های مو انجام می‌شود، دیده نمی‌شود. همچنین با این روش پیوند موهای بدن نیز امکان‌پذیر است.

PRP پیوند مو را پشتیبانی می‌کند.

PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) چیست؟

PRP برای بهبود سریع زخم‌ها و حمایت از رشد سریع مو استفاده می‌شود. درمان PRP به احیای فولیکول‌های ضعیف مو که ممکن است آسیب دیده و از دست بروند، کمک می‌کند. در بیمارانی که درمان PRP برای آنها اعمال می‌شود، مشاهده شده است که ریزش مو در ناحیه عمل جراحی نسبتاً کمتر است و مو با شدت بیشتری رشد می‌کند. در عمل کاشت مو، زخم‌های بیمارانی که از قبل پشتیبانی PRP داشتند، زودتر بهبود می‌یابند. پس از عمل لکه‌های قرمز و نواحی بریده شده به سرعت از بین می‌روند و ظرفیت رشد مو در ناحیه‌ای که مو در آن کاشته می‌شود افزایش می‌یابد.

PRP پلاکت‌های زیادی از خون بیمار است. قبل از عمل PRP از بیمار خون گرفته می‌شود. هنگامی که خون خود بیمار استفاده می‌شود، نیازی به سنجش پاسخ ایمنی نیست. همچنین،PRP هیچ واکنشی آلرژیکی ایجاد نمی‌کند.

مایع PRP چگونه بدست می‌آید؟

  1. مانند تمام آزمایشها، ده سی‌سی خون از بیمار گرفته می‌شود تا به PRP تبدیل شود.
  2. خون کشیده شده به منظور به دست آوردن قسمت غنی از پلاکت خون به یک دستگاه سانتریفوژ مخصوص با لوله استریل منتقل می‌شود.
  3. سلول‌های خونی در سانتریفیوژ می‌چرخند و سلول‌های غنی از پلاکت خون متراکم می‌شوند. با این روش میزان پلاکت‌ها در پی‌آرپی ۴-۸ بار افزایش می‌یابد. بررسی‌ها نشان داد که فاکتور رشد فولیکول‌های مو به پلاکت‌ها بستگی دارد.

مایع PRP چگونه استفاده می‌شود؟

ابتدا بی‌حسی اعمال می‌شود. سپس مایع PRP به ریشه مو تزریق می‌شود. روند تزریق بدون درد است و مدت زمان کوتاهی (۲-۳ دقیقه) طول می‌کشد. سپس بیماران می‌توانند به زندگی عادی روزانه خود بروند و بعد از این عمل تورم یا کبودی مشاهده نمی‌شود.

چه کسی می‌تواند از مایع PRP بهره ببرد؟

افرادی که ریزش موی فصلی یا ژنتیکی دارند یا افرادی که موهای نازک و ضعیفی دارند، با PRP قابل درمان هستند.

PRP در کاشت مو

PRP سه نقش در پیوند مو دارد:

  1. احیای فولیکول‌های مو بعد از عمل کاشت مو (FUE با پشتیبانی PRP)
  2. رشد سریع مو بعد از کاشت مو را فعال می‌کند
  3. رشد و تحریک فولیکول‌های مو پیوند شده را ممکن می‌کند.

گاهی قبل از انتقال از ناحیه‌ای که از آن فولیکول‌های مو به ناحیه گیرنده منتقل می‌شود، لازم است. این روند برای زنده ماندن فولیکول‌های مو اهمیت دارد.
فولیکول‌های ‌موهای استخراج شده برای این منظور در اتاق‌های مخصوص ذخیره می‌شوند. در یک روش جدید، PRP به ظرف یا فولیکول‌ها اضافه شده و به طور مستقیم با محلول PRP مخلوط می‌شوند که اثر مثبت آن را خیلی سریع می‌گیرد. تزریق مایع PRP به حیات فولیکول مو، بهبود سریع اسکار و با تحریک آن‌ها به رشد فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

آیا PRP عوارض جانبی وجود دارد؟

مایع PRP حاوی خون خود بیمار است. هیچ واکنش آلرژیک یا خطر عفونت وجود ندارد. در اصل شبیه به اهدای خون خود شما است. اثر درمان PRP می‌تواند برای هر گیرنده متفاوت باشد. درمان PRP دارای اثرات مکمل است. پس از درمان نتایج درمانی به موقع مشاهده می‌شود. این روش درمانی فقط از بهبود جسمانی پشتیبانی می‌کند.

سوالات متداول در مورد روش کاشت مو و روش‌های کاشت مو