درمان سرطان (آنکولوژی)

درمان سرطان (آنکولوژی)

سرطان یک بیماری ویرانگر است که تعداد افراد مبتلا به آن در سرتاسر جهان درحال افزایش است. اما بسته به نوع و محل بروز سرطان در بدن و همچنین در صورت اقدام در زمان مناسب، ممکن است درمان شود. درمان صحیح و کمک متخصصان و همچنین استفاده از فناوری صحیح، می‌تواند حمایت حیاتی از زندگی بیماران سرطانی داشته باشد.

با این حال، این وضعیت اغلب به این معناست که بیماران سرطانی باید روند پیچیده و طولانی را طی کنند. بیماران سرطانی حمایت چشمگیری از سوی موسسات پزشکی دریافت می‌کنند. موسسات متخصص در معالجه سرطان باید از پرسنل مجرب و متخصص، دانش پزشکی بالا، دستگاه‌های تولید شده با تکنولوژی پیشرفته، روش‌های نوین پزشکی و زیر ساخت‌هایی برخوردار باشند که امکان هماهنگی بین متخصصان را فراهم می‌آورد. مطابق این رویکرد، گروه بهداشت و درمان آجی‌بادم، قدم‌های بزرگی را در جهت درمان سرطان برداشته است.

رویکرد نظام چندتخصصی (برای راه حل‌های موثر در درمان سرطان)

موثرترین راه حل‌های درمان سرطان استفاده از روشهای نظام چند تخصصی می‌باشد، زیرا آنکولوژی زمینه‌ای است که نیاز به همکاری و تصمیم گیری در شاخه‌های زیادی از علوم را دارد. مشورت پزشکان در شاخه‌های مختلف برای تشخیص و درمان سرطان بسیار مهم است و نیازمند همکاری تیمی است. در ساختارهای نظام چند تخصصی، متخصصان در شاخه‌های مختلف گرد هم آمده، به یک تصمیم مشترک می‌رسند و مسئولیت را به اشتراک می‌گذارند. در نتیجه مراکزی که تحت نظام چند تخصصی مشغول به کار هستند، نتایج موفقیت آمیزتری در معالجه و پیگیری درمان سرطان در زمینه آنکولوژی، به دست می آورند.

تشخیص و درمان همه سرطان‌ها، با استفاده از رویکرد نظام چند تخصصی در مراکز سرطان آجی‌بادم، ارزیابی می‌شود. خدمات ارائه شده در مراکز شامل؛ برنامه‌های ارزیابی برای تشخیص زودهنگام سرطان، شناسایی افراد سالم اما در معرض خطر سرطان و آگاه سازی این افراد و نزدیکانشان در مورد پیشگیری از سرطان می‌باشد.

بیمارستان‌های آجی‌بادم- ارائه خدمات به بیماران سرطانی با تکنولوژی کلاس جهانی

گروه بهداشت و درمان آجی‌بادم، جدیدترین تکنولوژی را به ترکیه آورده است. بیمارستان‌های آجی‌بادم با تکنولوژی بسیار پیشرفته، دستگاه‌های مدرن و دانش غنی و تجربه، فن‌آوری‌های روز دنیا را برای تشخیص و درمان سرطان به بیماران خود ارائه می‌دهد.

گروه بهداشت و درمان آجی‌بادم، درمان رادیوتراپی آنکولوژی را در ۸ بیمارستان ارائه می‌دهد. این بیمارستان‌ها شامل: بیمارستان‌های ماسلاک، آتاکنت و کوزیاتاقی در استانبول و بیمارستان‌های بورسا، اسکی‌شهر، بودروم، آدانا و کایسری که خارج از استانبول واقع شده‌اند.

دستگاه گامانایف آیکون (ICON) برای درمان تومورهای مغزی در بیمارستان آلتونیزاده آجی‌بادم و دستگاه سایبرنایف برای درمان تومورهای مغز و سایر نواحی بدن در بیمارستان ماسلاک آجی‌بادم خدمات ارائه می‌دهند. همچنین، بیماران سرطانی با اولین و تنها دستگاه رپیدآرک (Rapidarc)، که طول درمان را به یک تا دو دقیقه کاهش می‌دهد، در بیمارستان ماسلاک آجی‌بادم درمان می‌شوند.

شایع ترین انواع سرطان

سرطان‌های حفره دهان- سرطان ریه – تومور مغزی – سرطان پوست – سرطان ریه (حنجره) – سرطان کبد – تومورهای استخوان –
سرطان روده بزرگ – لنفوما – سرطان پستان – سرطان مثانه – سرطان معده – سرطان پانکراس – آنکولوژی و خونشناسی کودکان –
سرطان پروستات – سرطان رحم – سرطان دهانه رحم – سرطان تیروئید – سرطان تخمدان

درمان پزشکی

آنکولوژی پزشکی، شاخه‌ای از علم است که نه تنها برای درمان بیماران سرطانی، بلکه برای حفاظت در برابر سرطان، پیدا کردن غدد سرطانی و همچنین در تشخیص اولیه سرطان نیز بکار می‌رود. به عبارت دیگر، هر مرحله‌ای از سرطان، ریشه در آنکولوژی پزشکی دارد.

علاوه براین، در تشخیص و درمان سرطان، بین شاخه‌های مختلف از قبیل جراحی و رادیولوژی، تعامل وجود دارد. روشی که برای بیماران برنامه‌ریزی شده است، مطابق با ساختار چندمنظوره و با داده‌های علمی می‌باشد. درمان با استفاده از دارو بصورت داخل وریدی یا خوراکی تجویز می‌شود. همچنین، این عمل بر اساس نوع سرطان متفاوت است. برنامه‌ریزی درمانی بر اساس نوع سلول سرطانی، بافتی که اولین بار سرطان در آن ظاهر شده و مناطقی که در آن گسترش یافته، تغییر می‌کند. این نوع درمان به عنوان یک درمان کمکی جهت کاهش خطر مربوط به عود اختلال، و یا نوعی پیش-درمان جهت دردسترس قراردادن توده و یا محافظت از اندام‌ها، و همچنین به عنوان یک درمان تسکین دهنده به منظور افزایش طول عمر بیمار در مراحل آتی اختلال و یا به منظور افزایش کیفیت زندگی انجام می‌شود. درمان می‌تواند بصورت جداگانه یا بصورت ترکیبی از سایر روش‌های درمانی انجام شود.

روش‌های استفاده شده در برنامه‌های آنکولوژی پزشکی

شیمی درمانی (درمان دارویی): هدف از شیمی درمانی از بین بردن سلول‌های سرطانی است که به دلیل بعضی تغییرات در ساختارشان به طور کنترل نشده رشد می‌کنند. در بیشتر موارد، هدف کشتن سلول سرطانی با استفاده از چندین دارو و از طریق مکانیسم‌های مختلف است. جدیدترین تحولات در این زمینه با درمان‌های موثر در مراکز آنکولوژی آجی‌بادم و مطابق با استانداردهای جهانی پایش می‌شود.

هورمون درمانی: داروهای هورمونی در درمان تومورهای حساس به هورمون مثل سرطان پروستات و پستان استفاده می‌شوند. داروها به طور عمده به صورت خوراکی تجویز می‌شوند. کاربرد دیگر آن به شکل تزریق می‌باشد.

ایمونوتراپی (درمان سیستم ایمنی): موادی که سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تولید می‌کند، با هشدار به سیستم ایمنی بدن، برای شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.

درمان بیولوژیکی هدفمند: یکی از مهمترین تحولات در دهه اخیر برای درمان سرطان، توسعه روش‌های درمانی بیولوژیکی بسیار موثر با عوارض جانبی نسبتا کم است که سلول‌های سرطانی، و نه سلول‌های نرمال، را شناسایی می‌کند. چنین روش‌های درمانی مبتنی بر هدف که برای درمان سرطان ایجاد شده‌اند، گزینه‌های موثری برای انواع سرطان، به خصوص سرطان پستان، سرطان روده و سرطان کلیه هستند که با موفقیت اجرا می‌شوند.

رادیوتراپی آنکولوژی

رادیوتراپی آنکولوژی روشی است که با استفاده از پرتوهای یونیزه کننده، تاثیرات تشعشعات برروی سرطان و رفتار تومورها را بررسی می‌کند و همچنین تحقیقات در این زمینه را در برمی‌گیرد. رادیوتراپی آنکولوژی دو نوع کاربرد دارد: رادیوتراپی و رادیوجراحی.

رادیوتراپی (درمان با اشعه ایکس)

رادیوتراپی به عنوان نوعی درمان تعریف می‌شود که درمان بافت سرطانی یا درمان برخی تومورهای غیر بدخیم با استفاده از تشعشع انجام می‌گیرد. همچنین به صورت محاوره‌ای از آن به عنوان پرتو درمانی یا درمان با اشعه ایکس نیز یاد می‌شود. در رادیوتراپی، پرتوها به منظور توقف رشد سلول‌های سرطانی یا از بین بردن آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رادیوتراپی به طور گسترده‌ای در درمان سرطان به کار گرفته می‌شود. به طور مثال، بعد از تشخیص سرطان، ۶۰ الی ۸۰ درصد بیماران سرطانی حداقل به یک دوز از رادیوتراپی نیاز دارند.

دستگاههای درمانی مورد استفاده در رادیوتراپی انکولوژی:

راپیدارک
راپیدارک یک دستگاه رادیوتراپی با تکنولوژی پیشرفته است که مدت زمانی که بیمار مجبور به انجام پرتودرمانی هست را کاهش می‌دهد. با کاهش طول جلسات رادیوتراپی از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به ۲ دقیقه، راحتی و آسایش بیشتری را برای بیمار فراهم می‌کند.

تریلوژی
تریلوژی گونه‌ای از شتاب دهنده‌های خطی، و یا به عبارت دیگر دستگاه LINAC است، که در درمان از طریق رادیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه Trilogy ویژگی‌های موجود در دستگاه‌های دیگر را ادغام کرده و امکان مداخله دقیق توسط متخصصان را در کمترین زمان و به نسبت ایده آل فراهم می‌کند. این بدین‌معناست که بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دقیق‌ترین درمان را دریافت می‌نماید.

براکی تراپی
براکی‌تراپی روشی است که برای افزایش کنترل موضعی اختلال استفاده می‌شود و با افزایش دوز اشعه بر روی تومور قبل و بعد از رادیوتراپی خارجی، اعمال می‌کند. همچنین ممکن است برای بیمارانی که شرایط مناسب برای چنین درمانی را دارند، به تنهایی برای اهداف درمانی استفاده شود. در براکی‌تراپی، منابع رادیواکتیو در تومور و بافت‌های هدف، با روش‌های منحصربه فرد قرار می‌گیرند تا محدودیت دوز در اطراف منابع فراهم شود.

تکنیک‌های مورد استفاده در برنامه‌های رادیوتراپی انکولوژی:

IGRT: پرتو نگاری با هدایت تصویر
IMRT: پرتو درمانی با تعدیل شدت
Conformal Radiotherapy: رادیوتراپی سه‌بعدی ساختاری
SRT/SRS: رادیوتراپی کلیشه‌ای/رادیولوژی جراحی کلیشه‌ای

زمینه‌های استفاده از رادیوتراپی

بسته به وضعیت بیمار می‌توان رادیوتراپی را به دوگروه اصلی تقسیم کرد:

رادیوتراپی درمانی:
با توجه به اطلاعات موجود درمورد بیماری، در مواردی که بیماری به طور کامل درمان شود، کاربرد دارد و می‌تواند به تنهایی و یا همراه با جراحی و/ یا شیمی درمانی به کار برده شود.

رادیوتراپی تسکینی:
این روش در مواردی که از بین بردن کامل بیماری غیر ممکن باشد کاربرد دارد. هدف، پیشگیری و تسکین درد و رنج و بهبود کیفیت زندگی برای افرادی است که با بیماری جدی و پیچیده روبه‌رو هستند. به عنوان مثال، درد استخوان تحمل شده توسط بیمار، با رادیوتراپی تسکین می‌یابد. با استفاده از رادیوتراپی می‌توان خونریزی تومورها را کنترل کرد. شدت تابش در این مدل از رادیوتراپی، کمتر از رادیوتراپی درمانی است. همچنین مدت زمان درمان نیز کوتاه‌تر است.

رادیوجراحی (جراحی با استفاده از پرتوها و بدون نیاز به اسکالپل و بدون خونریزی)

هدف اساسی در رادیوجراحی، که یکی از زمینه‌های کاربرد رادیوتراپی انکولوژی است، هدایت پرتوهای بسیار کم انرژی به ناحیه دچار بیماری و هدایت مستقیم پرتوهای پرانرژی تنها به نقطه اصلی بیماری می‌باشد. هدف، کوچک کردن یا از بین بردن سلول‌های سرطانی ازطریق پرتوهای قوی است، درحالیکه بافت‌های سالم اطراف از اثرات مضر پرتوها در امان باشند.

آنکولوژی جراحی

زمینه‌های کاربردی جراحی درمانی

جراحی درمانی در محدوده‌ی آنکولوژی جراحی قرار می‌گیرد. با این حال، شرط اول اعمال جراحی درمانی این است که، اختلال محدود به بافت یا غدد لنفاوی باشد که بصورت اولیه در آن ظاهر شده است. در این بیماران، هیچ متاستاز راه دور نباید وجود داشته باشد و از نظر پاتولوژیکی، هیچ توموری نباید در مقطع عرضی جراحی وجود داشته باشد.

ممکن است تومور‌ها کاملا از بیماران خارج شوند اما به شرط آنکه مرزهای آن به خوبی مشخص شود. با این حال، مواردی وجود دارد که تومور نمی‌تواند کاملا خارج شود. در این موارد، ممکن است از جراحی Debulking به منظور به حداقل رساندن بخش توموری استفاده شود. به‌علاوه، برداشتن متاستازهایی که تعدادشان کم است، شانس بیمار را برای بهبود، افزایش می‌بخشد.

جراحی رباتیک با داوینچی

جراحی لاپاروسکوپی که با ربات جراحی داوینچی اعمال می‌شود، به عنوان یک جراحی رباتیک تعریف می‌شود. این عملیات، مزایای زیادی برای بیمار به همراه دارد. علاوه بر مزایای متداول، در کلیه عمل‌های لاپاروسکوپی، مانند درد کمتر، زخم‌های حداقل روی پوست ایجاد شده و مدت بستری شدن در بیمارستان کوتاهتر و خونریزی کمتری اتفاق می‌افتد و همچنین میزان موفقیت عمل بالاتر است. جراحی رباتیک داوینچی، اکثراً در نواحی اصلی انجام می‌شود مانند: جراحی زنان، آنکولوژی زنان، اورولوژی، جراحی قلب و عروق، جراحی عمومی و جراحی گوش و حلق و بینی.

تشخیص

روش های تشخیصی رادیولوژیکی (اولین قدم به سمت درمان دقیق)

تشخیص دقیق رادیولوژی، بخش مهمی از تصمیم‌گیری در مورد چگونگی و نحوه انجام درمان است. هنگام تشخیص رادیولوژیکی، تکنیک‌های مدرن و فناوری‌های پیشرفته و همچنین کارکنان باتجربه رادیولوژی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
تشخیص دقیق رادیولوژیکی، نقش بسیار مهمی برای تصمیم گیری در مورد نیاز سرطان به درمان را دارد. درکنار کارکنان رادیولوژی واجد شرایط، ضروری است که تکنیک‌هایی همراه با تکنولوژی پیشرفته در تشخیص دقیق به کار روند. گروه بهداشت و درمان آجی بادم، مطابق با این اصل کار می‌کند و به طور نزدیک پیشرفت‌های علوم پزشکی را دنبال می‌کند، به طور مداوم تجهیزات تشخیصی خود را با تجهیزات جدید فناوری پیشرفته، در کلیه بیمارستان‌های آجی‌بادم و همچنین مراکز سرپایی تغییر می‌دهد. گروه بیمارستان‌های آجی‌بادم، خدمات تشخیصی و درمانی خود را با استفاده از آخرین تجهیزات فناوری به بیماران ارائه می‌دهد و متخصصان رادیولوژی در کنار تکنسین‌های با تجربه و مجرب رادیولوژی و پرستاران کار می‌کنند.

فناوری پیشگام در تشخیص

PET-CT برای تشخیص سریع و قابل اعتماد

دستگاه PET/CT برای شناسایی تومورها در مراحل اولیه‌شان، به ویژه برای درمان سرطان، و برای تعیین اینکه آیا این تومورها خوش خیم یا بدخیم هستند، استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین در تشخیص و درمان اختلالات عصبی و قلبی بکار گرفته می‌شود.

PET/CT در تشخیص زودهنگام

PET/CT مزایای قابل توجه زیادی را در تشخیص زودهنگام ارائه می‌دهد. این روش فرصتی مناسب برای شناسایی بسیاری از اختلالات در مرحله آغازین را فراهم می‌کند. قبلا تنها از طریق روش برداشتن بافت مشخص می‌شد که غدد موجود در بدن سرطانی هستند یا خیر، در حالیکه اکنون با دقت بالایی و با استفاده از PET/CT شناسایی می‌شوند.

در تصویر برداری PET/CT، امکان به تصویر کشیدن تومورها به قطر ۵ میلی‌متر وجود دارد که به عنوان اطلاعات به دست آمده از تصاویر بدن بیمار از طریق سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته به دست می آید. PET/CT، با بهره‌گیری از افزایش متابولیسم گلوکز، که از خواص سلول‌های سرطانی است، بدون گرفتن نمونه، تشخیص سریع و قابل اعتماد را آسانتر می‌نماید.

PET/CT در ضایعات متاستاتیک

PET/CT همچنین مزیت مهمی دارد مثلاً در زمان هجوم بیماری در اکثر سرطان‌ها مشخص می‌کند که آیا سرطان به بافت‌های مجاور و یا غدد لنفاوی سرایت کرده است یا نه. همچنین به کمک تصاویر گرفته شده به طور هم زمان از تمام بدن از طریق PET/CT، می‌توان ارزیابی کرد که آیا سرطان به ارگان دیگری گسترش یافته است یا خیر. بنابراین PET/CT نقش تعیین کنندگی سودمندی دارد، به عنوان مثال، اینکه آیا تومور ریه به سایر بافت‌های داخلی، غدد فوق کلیه و غدد لنفاوی گسترش یافته است؟ (آیا هجوم بیمماری در آن نواحی وجود دارد یا خیر؟) به عبارت دیگر برای تعیین شدت اختلال که به عنوان درجه‌بندی سرطان شناخته می‌شود، کاربرد دارد.

PET/CT در ۶ بیمارستان آجی‌بادم انجام می‌شود

بیمارستان ماسلاک، کوزیاتاقی، کادی کوی، بیمارستان بین‌المللی، آدانا و بیمارستان کوجالی شهر بورسا.

ام‌آر تری- تسلای حین عمل

یک فناوری تصویربرداری است که فقط در بیمارستان وزیاتاقی آجی‌بادم در ترکیه انجام می‌گیرد، MR حین عمل، حذف کامل تومور را از طریق تصویربرداری در طول جراحی مغز، تسهیل می‌کند. بنابراین خطر جراحی دوم را که ممکن است در اثر بقایای تومور مورد نیاز باشد، از بین می‌برد.

مزایای تری-تسلای MRI:

اطلاعات قوی‌تری نسبت به سیستم‌های Low-Tesla ایجاد می‌کند

دستگاه 3-Tesla MRI داده های سریع تر و با وضوح بیشتر را در حین و بعد از عمل تولید می‌کند همچنین اطلاعات معتبرتری را در مقایسه با اطلاعات به دست آمده از سیستم های Low-Tesla برای پزشکان فراهم می‌نماید. این دستگاه به کمک میدان مغناطیسی قوی خود، به این مهم دست پیدا کرده است. با تولید یک میدان مغناطیسی دو برابر قوی‌تر نسبت به دستگاه 1.5-Tesla MRI، که قبلا مورد استفاده قرار می‌گرفت، سیگنال های بیشتری از بافت‌ها دریافت می‌نماید.

با سرعت بیشتری کار می‌کند
دستگاه 3-Tesla MRI با سرعت بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها کار می‌کند. این کار خصوصاً در حین جراحی مغز اهمیت زیادی دارد. این سیستم به جراح اجازه می‌دهد که در هر لحظه که نیاز باشد، بدون بیدار شدن بیمار و بدون بستن ناحیه تحت جراحی در طول عمل، عکس برداری اجام گیرد. به ویژه، نگرانی جراحان را در مورد اطلاعات صحیح در باره اندازه و جهت قرار گرفتن تومور را برطرف می‌کند. زیرا تصاویر در طول عمل ارزیابی می‌شوند و شانس موفقیت عمل را افزایش می‌دهد.

خطر جراحی دوم از بین می‌برد
امکان بروز خطرات متعددی برای جراحی‌هایی که بدون استفاده از MRI انجام می‌شود وجود دارد و ممکن است باقی مانده‌های تومور به دلیل سایز بسیار کوچک که بدون میکروسکوپ قابل مشاده نیست، و یا شباهت رنگی با بافت طبیعی مغز، قابل شناسایی نباشند. به این ترتیب 30 الی 40 درصد احتمال دارد که باقیمانده‌های تومور در حین جراحی خارج نشوند. در روش‌های قبلی بعد از انجام عمل بیمار تحت مراقبت شدید قرار می‌گیرد و جهت مشخص شدن وجود بقایای تومور، تصاویربرداری MRI، بیست‌وچهار ساعت بعد از دوره مراقبت‌های ویژه انجام می‌شود و در صورتی که هرگونه بقایایی در MRI شناسایی شود، جراحی دوم صورت خواهد گرفت. اما به کمک تصویر برداری حین عمل، نیازی به جراحی دوم نیست، زیرا بقایا به طور کامل در طول عمل شناسایی شده و از بین می‌روند.

باقیمانده‌ها با احتمال صفر
به لطف دستگاه 3-Tesla MRI، هیچ شانسی برای باقی ماندن توموربعد از جراحی در مغز وجود ندارد. تمام بقایایی که باید حذف بشوند، با تصاویری که دستگاه از آنها می‌گیرد شناسایی می‌شوند. بنابراین، جراح اطلاعات قابل اعتمادی برای حذف این بقایا دارد. یکی از بدترین نتایجی که بقایای به جامانده ایجاد می‌کنند، امکان رشد دوباره تومور می‌باشد. رشد تومور، ممکن است دوباره کیفیت زندگی بیمار را به خطر انداخته و یا حتی زندگی بیمار را تهدید کند. یکی دیگر از نتایج رضایت بخش حذف کامل تومور، این است که عود دوباره تومورهای بدخیم مغزی را به تاخیر می‌اندازد.

شناسایی دقیق ناحیه جراحی
عوارض جانبی مربوط به عمل از بین میرود

ماموگرافی دیجیتال با توموسنتز

یک دستگاه ماموگرافی است که با کیفیت عالی تصاویر دو و سه‌بعدی را با کمترین دوز مورد نیاز ارائه می‌دهد. این دستگاه با استفاده از ظرفیت تصویربرداری توموسنتتیک دوبعدی و سه‌بعدی چند لایه‌ای، امکانات خلاقانه‌ای جهت تشخیص زود هنگام سرطان ایجاد می‌کند.